CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “İzmirliler bu beraat kararını unutmayacak”

  • “Hukuk bir gün, İzmirlilere hakarete ödül olarak beraat verenlere de lazım olacak!”

 

      CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “İzmirlilere ağır hakaret ve küfür eden, görevinden istifa etmek zorunda kalan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı'nın annesi Zekiye Çomaklı’nın beraat etmesine” sert tepki gösterdi.

 

      Av. Sevda Erdan Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, internete düşen görüntüde Zekiye Çomaklı’nın, “dünyanın birçok yerinde Hristiyan ile Yahudilerin ezan dinleyip, Kuran okuyarak korona virüse karşı mücadele ettiğini belirterek, (Bizim İzmir'deki dinsiz, imansız anladık gavursunuz, tamam ama gavur olunur da gardaş bu kadar mı namussuz gavur olunur? Bu kadar mı haysiyetsiz gavur olunur, azıcık efendi gavur olun.) dediğini anımsattı.

 

      İzmirlileri hedef alan bu sözler sonrası Cumhuriyet Halk Partisi İzmir milletvekilleri olarak suç duyurusunda bulunduklarını dile getiren CHP Milletvekili Av. Kılıç, mahkemenin Zekiye Çomaklı hakkında beraat kararı verdiğini öğrendiklerini ve verilen bu kararla birlikte İzmirlilerin yüreğinde derin bir yara açıldığını belirtti.

 

      TBMM Divan Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, açıklamasında şunları ifade etti:

      “Alınan bu karar ile bir kez daha görüyoruz ki, yargı bağımsızlığını oluşturan temel ilkelerden tamamen uzaklaşılmış, kişiye ve duruma göre işleyen bir adalet sistemi ortaya çıkmıştır. Tabi, bu noktaya hemen bugün gelinmedi. 16 Nisan 2017 Referandumuyla kabul edilen ve 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte kuvvetler ayrılığı modeli tamamen terk edilmiştir. Tek bir kişinin hüküm sürdüğü bu ucube sistem, üstünlerin hukukunun yaratılmasının önünü açmış, kendi gibi düşünmeyen herkesi sindirmek için yargı sopası ile döven bir sistem halini almıştır. Durum böyle olunca da iktidar yanlısı bir meczup çıkıp demokrasi, barış ve kardeşliğin kenti İzmir’e ve İzmirlilere karşı açık bir şekilde hakaretler edip, küfürler savurabiliyor. ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçunu’ rahatça işleyebiliyor. Ya da yandaş televizyon programlarında muhalif kesime tehditler savurup ‘15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür’ gibi ipe sapa gelmez açıklamalar yapan bir kişi hiçbir ceza almadan hayatına devam edebiliyor. Çünkü onlarda biliyor ki yargı tarafsızlığı tamamen ortadan kaldırılmış, talimatla hareket eden yargı tarafından beraat ettirilecek. Ancak biz Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı olarak Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçtiğimizde öncelikle yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayacağız. Yüksek yargı kurulları ile yüksek yargı organlarının bağımsızlıklarını ve demokratik meşruiyetlerini güçlendireceğiz. Bu kurullara ve organlara yürütmenin müdahalesini engelleyecek tedbirleri alacağız. Çünkü, yargı bağımsızlığını sağlamadan ekonomi başta olmak üzere hiçbir alanda ilerleme kaydedemeyiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu