4K TV Alırken Nelere Dikkat Etmeli

4K TV Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Son yıllarda televizyon sektörü bir hayli gelişmeye başladı. Artık tek tük evlerde bulunan tüplü televizyonlar yerlerine daha ince ve büyük televizyonlar aldı. O kadar ki artık tıpkı telefonlardaki gibi büyüklüğü, inceliğinin yanı sıra ekran görüntüsü de önem kazanmaya başladı. Yani insanlar gelişen zaman içinde bir televizyonun şekliyle beraber görüntü kalitesinin de önemli olduğunu anladılar. Bu nedenle burada herkesi bilgilendirmek amaçlı 4K TV lerin özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle 4K TV ne demek ona bir bakalım.

4K TV Alırken Nelere Dikkat Etmeli
Fotoğraf : Pexels.com / Jean van der Meulen

4K TV lerin çözünürlük özelliğidir.  FULL HD nin 2 katı çözünürlüğünde HD nin ise 4 katı çözünürlüğündedir. 4K TV ler son dönemlerde sık sık konuşulur hale geldi. Bunun sebebi ise HUE HD nin artık eskide kalmasıdır. Yani FULL HD artık herkes tarafından kolaylıkla kullanılabiliyor.

4K TV’ ler Gerekli Mİ ?

Özellikle teknolojiyi yakından takip edenler ve daha net görüntü elde etmek isteyenler için gerekli diyebiliriz. Ayrıca eskiye göre televizyon herkesin evinde yokken şuan hemen hemen herkesin evinde bu televizyonları görmek mümkün. Çünkü fiyatları bir hayli düşmüş durumda.

Yine gereklilik bakımından düşünecek olursak içerisinde hangi kanalların olduğuna bakabiliriz. Örneğin 4K destek veren TRT ve Netflix gibi.

 

4K TV Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İlk olarak panel türlerime dikkat etmelisiniz. Burada da IPS, VA, LED gibi panellerdir. Burada kaliteden çok kullanacağınız ortamda önemlidir. Eğer siz büyük bir salonda geniş ekran görüntüsü almak istiyorsanız burada IPS sizin için daha uygundur. Çünkü IPS e sağdan ve ya soldan yan baktığınızda yine size aynı kalitede görüntü verir. Ancak VA da yan bakıldığında bu görüntü bozulabilir. Fakat VA nin da bir güzel özelliği görüntü netliği. Eğer siz benim için açı önemli değil görüntü kalitesi önemli diyorsanız VA sizin için daha uygun olacaktır.

Alacağınız televizyonu hangi amaç icin kullanacaksanız ona göre bir marka almasınız. Yani oyun için mi, uydudan izlemek için mi, yoksa iş yeri için mi? Çünkü bunların her biri için ayrı görüntü kalitesi vardır. Kısaca dikkat etmeniz gereken konular ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Yazılım özellikleri
  • Boyut farkları ve ona göre görüntü kalitesi
  • Garanti bilgileri
  • Servisi hakkında bilgi
  • Fiyat bilgileri
  • Diğer kullanıcıların yorum ve şikayetlerine mutlaka bakılmalıdır.
Başa dön tuşu