Her adım ‘umut’ için atıldı, SMA hastaları için koştular

Maltepe Belediyesi ve SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen, ünlü isimlerin de destek olduğu “Run For SMA 6K” etkinliğinde SMA’lı çocuklar için ter döküldü.

Maltepe Belediyesi ve SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği, SMA’lı (Spinal Musküler Atrofi) çocuklar için büyük bir organizasyona imza attı. Spor dünyasının önemli isimlerinden teknik direktör Yılmaz Vural, eski futbolcu Serkan Balcı ve atletizm sporcusu Bahar Doğan’ın yanı sıra sosyal medyada büyük kitlelerin takip ettiği içerik üreticileri ve sanatçılar Halil Söyletmez, Özkan Sağın ve Doğa Konakoğlu’nun destekleriyle gerçekleştirilen “Run For SMA 6K” etkinliğinde yüzlerce kişi SMA’lı çocuklar için ter döktü.

BAŞKAN KILIÇ: AMAÇ FARKINDALIK YARATMAK

Maltepe sahilinde yapılan ve açılışını Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yaptığı koşuya yaklaşık 500 kişi katıldı. Kadınlar kategorisinde birinciliği Ezgi Kaya, ikinciliği Bahar Doğan, üçüncülüğü İlkay Dönmez alırken, erkeklerde ise birinci Furkan Öztürk, ikinci Sabahattin Çinkılıç, üçüncü Harun Çınar oldu. Dereceye girenlere ödüllerini Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç takdim etti. Başkan Kılıç, koşu sonunda yaptığı konuşmada “Dernek yöneticilerimize, bu sabah sevdiklerini evde bırakıp, bir farkındalık yaratmak adına sahilimize gelen, bizimle birlikte bu organizasyonda koşan ve ter döken tüm sporcu arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Birinci veya sonuncu olsunlar fark etmez, burada amacımız farkındalık yaratmak. Hepinize canı gönülden teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.

‘CİHAZ OLMADAN YAŞAMALARI ZOR’

SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği İletişim Koordinatörü Ceren Pehlivan da koşu sonunda Maltepe Belediyesi’ne ve katılımcılara SMA’lı çocuklar ve dernek adına teşekkür ederek, derneğin web sitesi üzerinden yalnızca maddi değil tıbbi ve medikal malzeme yardımı da yapılabileceğini hatırlattı. Pehlivan, “Bu cihazlar olmadan yaşamaları gerçekten çok zor. Bu yüzden bu şekilde destek olmak isterseniz de çok seviniriz.” dedi.

‘BELEDİYENİN FARKINDALIK YARATMASI ÖNEMLİ’

Oyuncu Doğa Konakoğlu SMA’yı bugüne kadar intertten ‘influencer’ arkadaşların farkındalık yaratmaya çalıştıkları bir hastalık olarak bildiklerini belirtirken, “Ama bugün bir belediyenin, bir kamu kuruluşunun bu hastalığı görüp bu konuda bir şeyler yapması, farkındalık yaratması kadar değerli bir şey yok. Umarım önümüzdeki günlerde diğer kamu kuruluşları hatta Sağlık Bakanlığı hem konuya el atar hem de çocuklarımızı daha sağlıklı, daha rahat bir ortama kavuştururlar.” diye konuştu.

‘HEP BERABER KURTARABİLİRİZ’

Oyuncu ve içerik üreticisi Özkan Sağın ise şunları söyledi: “Çok güzel, çok değerli bir gün. Sporcu arkadaşların da burada bizimle beraber koşması bizi çok mutlu etti. Genç arkadaşlarımız da var. Böyle bir farkındalık oluşması çok güzel. Biz ‘influencer’lar olarak, oyuncular olarak tabii ki sosyal medyada birçok şey yaptık. Canlı yayınlar, paylaşımlar ama belediyelerin bu denli aktif rol oynaması bizi çok mutlu ediyor. Sağlık Bakanlığı da bu konuda önemli adımlar atarsa bu çocukları hep beraber kurtarabiliriz diye düşünüyorum. İnşallah bu etkinlik de daha kitlesel bir şeye dönüşmesinde yardımcı olur.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu