Hürriyet Bizimle meme kanseri farkındalığı için yayında

Fulya Soybaş moderatörlüğünde YouTube’da yayınlanan Hürriyet Bizimle programı bu hafta meme kanseri farkındalığına yönelik özel bir yayın gerçekleştirdi. Pİ Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş, hem ilham veren mücadelesini anlattı hem de tedavi süreçlerine ışık tutan bilgiler verdi.

 

Fulya Soybaş, bu hafta sorularını Pİ Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş’a yöneltti. 7 yıl önce, 18 kemoterapi, 4 ameliyat ve 30 radyoterapi sonrası sağlığına kavuşan Arzu Karataş, sağlıkta fırsat eşitliği diyerek kurdukları Pİ Kadın Kanserleri Derneği ile farkındalık yaratmaya çalışıyor. Meme kanseri farkındalık ayı nedeniyle programa konuk olan Arzu Karataş, ‘erken tanı’nın neler değiştireceğinden evde yapılan muayenelerin önemine, ihtiyaç sahibi kadınların süreçler içinde beslenmeden peruğa kadar nasıl yardıma ulaşabileceklerine dair pek çok konuda bilgi aktardı.

 

Hürriyet Bizimle’de 25 yaş ve üzeri kadınların her yıl meme ultrasonu, 40 yaş üzeri kadınların da her yıl en az 1 kez mamografi çektirmesi gerektiğini, böylelikle erken tanı alarak ‘ağır’ tedavi protokollerine bile girmeden tedavinin mümkün olduğunu belirtti. Karataş, “Eğer kendime dokunsaydım ya da muayenelerimi atlamasaydım belki de 18 kemoterapi almak zorunda kalmayacaktım. Bunlar ağır ve yorucu süreçler. Erken tanı işte bu nedenle çok önemli. Tüm bunları yaşamaya gerek kalmadan çözmek mümkün” diyerek uyardı.

 

Arzu Karataş dernek aracılığı ile şu ana kadar kendilerine ulaşan bin kadına tedavinin başından sonuna kadar her aşamada destek olduklarını da belirtti. Kemoterapi süreci içerisinde hastaların en büyük yüzleşmelerinden birini saçlarını kaybettiklerinde yaşadığını söyleyen Karataş, “Bize ulaşan her hastaya peruk konusunda da yardımcı oluyoruz. Çünkü biliyoruz ki kadınlar için saçını kaybetmek büyük bir travma. Ben yaşadım, siz yaşıyorsunuz! O nedenle moral, destek, beslenme, terapi yardımı kadar peruk konusunda da yanlarındayız” diyerek meme kanseri farkındalık ayı kapsamında bilgilendirdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu