Karşıyaka Rotaract Kulübü’nden “Askıda Karakılçık Ekmek” Projesi

Uluslararası 2440. Bölge Rotaract Temsilciliği Karşıyaka Rotaract Kulübü “Askıda Karakılçık Ekmek” projesini hayata geçirdi. Ekşi maya eğitimi alan kulüp üyeleri gerçek gıdaya herkesin ulaşabilmesini sağlamak amacıyla ürettikleri ekmekleri doğaya geri dönüşümlü bez çantalara koyarak anlaşmalı fırınlara teslim etti.

 

Karşıyaka Rotaract Kulübü üyeleri aldıkları ekşi maya eğitiminin ardından evde ufak çaplı üretime başlayarak bu ekşi mayaları değerlendirmeye karar verdi. Ardından karakılçık buğdayından üretilen ekmeğin ne kadar değerli olduğu ve bu ekmeği aslında herkesimden insanın tatması gerektiğini düşünen üyeler “Askıda Karakılçık Ekmek” uygulamasını başlattı.

 

Fırınlarda ekmek ücretlerinin zaten yüksek olmasının yanı sıra gerçek gıdaya herkesin ulaşabilmesini sağlayabilmek amacıyla bu fikri geliştirdiklerini dile getiren Karşıyaka Rotaract Kulübü Başkanı Süha Çavuşlu, “Tüm üyelerimizin desteğiyle ekşi mayalarımızı uyandırdık ve anlaşmalı fırınımıza bildirdik. Ekmek yapımı için karakılçık buğdayı temin ettik ve de fırında ekmek yapımına yardımcı olduk. Özel geri dönüşümlü hambez ekmek çantalarımızın üzerlerine gerçek gıda logosu ile kulüp logomuzu gıdaya uygun olması nedeniyle dış tarafına sticker olarak yapıştırdık. Bugüne kadar 100’e yakın karakılçık ekmek yapımını gerçekleştirdik ve çantalarımızın içerisine koyarak ücretsiz olarak ihtiyaç sahibi insanların da bu ekmeğin tadına varmalarına vesile olduk” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu