Murat Serezli 1 saat kör kaldı

Dünya’da ilk defa 2003 yılında Paris’te kapılarını ziyaretçilerine açan Sessizlikte Diyalog, İstanbul Social Enterprise tarafından 31 Ocak 2016 yılında Gayrettepe Metro İstasyonunda hayata geçirilen Diyalog Müzesi dünya üzerinde 130’dan fazla şehirde 8 milyondan fazla insana “dokunmuş” Karanlıkta Diyalog deneyimini ünlü tiyatro sanatçısı Metin SEREZLİ katıldı.

Social Business Global başkanı İsmail Hilmi ADIGÜZEL ile birlikte Görme Engellilerin yaşadığı sorunlar için farkındalık yaşatmak amacıyla kurulan diyalog müzesinde tiyatro ve dizi oyuncusu ünlü sanatçı Murat SEREZLİ 1 saatliğine kör oldu. SEREZLİ, “Yıllardır sosyal farkındalık etkinliklerine destek oluyorum ama bu katıldığım etkinlik en etkileyici olanıydı. Bambaşka bir dünyanın içine girip tamamen kapkara bir hayatın içinde olmak inanılmazdı. Ve inanın adeta gerçek körlüğü yaşadım, herkesin buraya gelip bu tecrübenin içerisinde yer almasını tavsiye ediyorum. O zaman etrafımızda ki engelli vatandaşlarımızı daha iyi anlayacaksınız” şeklinde konuştu.

Sessizlikte Diyalog deneyimi, özel bir alanda işitme engelli rehberler ile birlikte, tamamen sessiz bir ortamda sözsüz iletişimin keşfini yaşatmaktadır. Empati kurma yeteneği ile birlikte farkındalığın da artmasını sağlayan Sessizlikte Diyalog, hayat boyu yaşanabilecek en olağanüstü deneyimlerden biri olmayı garanti etmektedir. Özel bölümlerden oluşan Sessizlikte Diyalog sergisinde, yüz ifadelerinin ve vücut dilinin nasıl etkin kullanılabileceği ve işitme dışındaki duyular ile neler başarılabileceğini katılımcılara tecrübe ettirmektedir. Sessizlikte Diyalog, katılımcıların zorlukları fırsata dönüştürme yeteneğini güçlendirirken, kendi ve çevresiyle ilgili tüm önyargılarını sonsuza dek geride bıraktırmayı amaçlamaktadır. Bir diğer ifadeyle, katılımcıların hayata bakış açısı değişmektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu