Rus Devlet Şirketi Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev’in Değerlendirmesi

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi öncesinde Rus Devlet Şirketi Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev’in değerlendirmesi

 

 

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi öncesinde Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev, bir değerlendirme yaptı.

 

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev’in değerlendirmesi şöyle: 

“Türk şirketleriyle çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Ülkenin en büyük projesinin hayata geçirilmesine katılım isteklerini de memnuniyetle karşılıyor, azimlerini, gayretlerini, deneyim kazanma isteklerini ve nükleer endüstri tedarikçileri statüsünde yeni yetkinliklerini takdir ediyoruz. Şu anda Akkuyu NGS sahasında yaklaşık 25 bin kişi çalışmaktadır. Bunların 80'den fazlasını Türk inşaat şirketlerinde çalışan Türk vatandaşları oluşturmaktadır ve zamanla, bu sayı artacaktır. Projedeki toplam Türk firması sayısı da artacaktır. Aynı zamanda, böylesine büyük ölçekli ve teknik bakımdan karmaşık bir projenin yönetiminin tüm katılımcılarına büyük sorumluluklar getirdiğinin hepimiz farkındayız. Burada çalışmaya aday olan her şirketten öncelikle, belirlenen görevleri uygulama yeteneğinin onaylanmasını bekliyoruz. Rosatom'un şeffaf satın alma sistemi Türkiye sahasında da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Sahada en nitelikli ve deneyimli yükleniciler görev yapmaktadır. İkinci şartımız ise üstlenilen yükümlülüklerin son derece şeffaf, dürüst ve titiz bir şekilde yerine getirilmesidir. Son olarak da şirketin, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlediği, 2023’te ilk ünitenin inşasının tamamlanması hedefine ulaşılmasına katkıda bulunmak için mümkün olan her şeyi yaptığını görmek istiyoruz.”

 

Konu Hakkında: Yakın zamana kadar, Akkuyu NGS için Mayıs 2019'da kurulan TITAN2 IC- İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ ana yüklenici olarak görev yapmıştır. Bu şirket, Rus JSC CONCERN TITAN-2 ile Türk inşaat şirketi IC İÇTAŞ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. arasında bir Rus-Türk ortak girişimidir.

 

Temmuz 2019'da AKKUYU NÜKLEER A.Ş ile ve TITAN2 IC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ, Akkuyu NGS tesislerinin tasarımı, ekipman temini ve inşaatı için bir anlaşma (EPC sözleşmesi) imzaladı. O zamandan beri Akkuyu NGS sahasındaki ana inşaat işleri bu ortak girişim tarafından yürütülmektedir.

 

EPC sözleşmesinin ifası sırasında, IC İÇTAŞ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. işin kalitesini ve zamanlamasını etkileyen çok sayıda ihlal yapmıştır. Bu nedenle proje yönetimi, IC İÇTAŞ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ile sözleşmenin feshedilmesine karar vermiştir. AKKUYU NÜKLEER A.Ş, proje katılımcılarından çekilmesinin ardından Türk şirketi TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi (TSM) ile sözleşme imzalamıştır. Mevcut alt yükleniciler kapsamında devam eden tüm işler, Ekim 2019 tarihinden itibaren NGS inşaat projesinde yer alan TSM'ye devredilmiştir. Yeni ana yüklenici TSM ile sözleşme imzalamadan önce AKKUYU NÜKLEER yönetimi projeye katılan alt yüklenicilerle görüşmelerde bulunmuştur. Akkuyu NGS inşaatı için yeni ana yüklenici ile sözleşme yapılmasına ilişkin anlaşmaların teyidi alınmıştır. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu