Saadet Partili Kılıç: Türkiye hiper enflasyona doğru gidiyor

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, “Türkiye, yüksek enflasyondan hiper enflasyona doğru koşar adım gitmekte ve halkın payına korkunç bir fakirleşme düşmektedir.” dedi. Partisinin İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendiren Kılıç, “İktidar, bilimsel ekseni olmayan, garip ve içi boş bir ekonomi uygulaması içerisindedir. Ortada iktisadi değer taşıyan bir ekonomik model bulunmamaktadır. Görünen tek şey, mantığı olmayan, ekonomi biliminde bir karşılığı bulunmayan, anlamsızlıklar içinde uygulanan yanlış politikalardır. Bunun sonucunda ne yaşanıyor? Dengeleri ve mekanizmaları alt üst olan bir ekonomi. Çıldıran fiyat artışları. Gelirlerdeki korkunç erime. Hayat pahalılığının ve geçim sıkıntısının insanımızı tüketmesi. Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik tablo.” ifadelerini kullandı.

 

Bankaların kârı yüzde 323 arttı

Bankaların önceki hafta açıklanan Ocak-Şubat dönemi kâr rakamlarına değinen Saadet Partili Kılıç, “Bankaların bu dönemdeki kârı geçen yıla göre yüzde 323 artarak 9 milyar TL’den 39 milyar TL’ye yükselmiş. Yani sözüm ona düşük faiz uygulanan bir dönemde bankaların yüzde 300’lük kâr artışı, iktidarın faiz uygulamasının kime yaradığını da açıkça gösteriyor. Bu kâr oranı, faizcinin görülmemiş derecede ihya edildiğini ispatlıyor. ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ diyerek güya dini bir motivasyonla hareket ediyor havası oluşturan iktidar, vatandaşın değil bankaların yüzünü güldürmüştür.” diye konuştu.

 

Müteahhitlerin kârı milletin boynunda

Hazine'nin yüklenici firmaya günlük 45 bin araç geçiş garantisi verdiği Çanakkale Köprüsü için köprüden geçmeyen vatandaşların da para ödeyeceklerini belirten Şerafettin Kılıç, “İktidar, bu kadar ağır bir ekonomik kriz içerisinde neden halkına geçmediği köprünün parasını ödetiyor? Ekmek parasını bile hesap eder hale gelen vatandaşlarımız niye Çanakkale’deki köprü için cebinden para ödeyecek? Vergi vermek milletimizin hiçbir zaman zoruna gitmemiştir. Ancak zorumuza giden şudur ki; geçmediğimiz, kullanmadığımız Hazine garantili tesislerde müteahhitlerin kârını neden milletin boynuna yüklüyorsunuz? Bu tesisleri yaptırırken müteahhitlere neden gerçekleşmesi imkânsız rakamları garanti olarak veriyorsunuz?” dedi.

 

İbretlik bir tablo

Küçük bir kesim dışındaki herkesin burnundan soluduğuna dikkat çeken Kılıç, Türk Lirası’nın yabancı paralar karşısında pula döndüğünü ve fiyatların roket hızıyla arttığını vurguladı. Saadet Partili Kılıç, şöyle devam etti: “Enflasyonda dünya ikincisiyiz. Dünya birincisi ise Zimbabwe. O da zaten Afrika’nın en fakir ülkelerinden biri. Dünyada bizden daha yüksek enflasyona sahip olan tek ülke bu. Yüzde 72 enflasyon oranına sahipler. Bu durumda onları yakalamamıza bir şey kalmamış. Bu, ibretlik bir tablodur. Ekonomi yönetiminin dibe vurmuşluğunun ilanından başka bir şey değildir. İnsanımızın gelecekten ümidini kestiği noktada, Saadet Partisi olarak sığınılacak bir liman olmaya hazırız. Ülkemizin tüm problemlerine kalıcı çözümler üretmek, sofradaki ekmeği büyütmek, sanayiyi ve ekonomiyi canlandırmak ve bu adaletsiz düzene son vermek için varız.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu