Sabancı Üniversitesi, Sanat Atölyesi Binası SUSAM’ın açılışını gerçekleştirdi

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’ne bağlı Sanat Atölyesi olarak hizmet verecek olan SUSAM Binası düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, sanat dünyasına iyi öğrenciler yetiştirdiklerini belirterek, “Burada yer alan atölyelerin başarılı işlere imza atacağını düşünüyorum” dedi.

Sabancı Üniversitesi’nin Tuzla’daki kampüsünde yer alan Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’ne bağlı SUSAM Binası’nın resmi açılışı gerçekleşti. Törene, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (SSBF) Dekanı Prof. Dr. Meltem Müftüler-Baç, SSBF Öğretim Üyesi Selim Birsel ile birlikte Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı programının öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.

Güler Sabancı: Sanat dünyasına başarılı öğrenciler yetiştiriyoruz

SUSAM Binasının hazırlıklarına pandemi öncesinde başladıklarını belirten Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Benim için heyecan verici bir gün. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerim var. Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’ndeki Görsel sanat ve Görsel İletişim Tasarımı Programımızın atölyelerinin kendilerine ait ayrı bir yerde olmasını hep arzuluyorduk. Sabancı Üniversitesi’nin ilk yıllarında böyle farklı bir program ile keşfedilmemiş sularda yüzüyor gibiydik ancak sonunda artık birer sanatçı olan bu programın öğrencileri ve onları yetiştiren öğretim üyelerimiz sayesinde programımız çok başarılı oldu. Güzel bir örneği olarak da, şu günlerde Sakıp Sabancı Müzesi’nde yolu buradan geçmiş sanatçıların sergisi devam ediyor. Sanat dünyasına başarılı öğrenciler yetiştiren öğretim üyelerimize çok teşekkür ediyor, sanat atölyelerimizin çok başarılı işlere imza atacağını düşünüyorum” dedi.

Yusuf Leblebici: Diğer üniversitelere örnek olmasını istiyoruz

Diğer üniversitelere örnek olacak bir programa sahip olduklarını ifade eden Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici, “Bu binanın açılması bizim için çok güzel bir olay. Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bizim en değerli ve kendine mahsus programlarımızın başında geliyor. Başka üniversitelerde bulunmayan ve gerçekten sonuçlarıyla da çok gurur duyduğumuz bir program. Bundan sonraki aşamalarda da Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programının sayılarının daha da artarak diğer üniversitelere örnek olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meltem Müftüler-Baç, SUSAM binasının yaklaşık 1 yıldır hizmet verdiğini belirterek; “SUSAM’ı biz aslında geçtiğimiz sene açtık. 1 senedir öğrencilerimiz, hocalarımız aslında aktif olarak çalışıyorlar. Fakat pandemi dolayısıyla resmi açılışı yapamamıştık. Bugün resmi açılışı hep birlikte burada bulunarak yapabildiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

 SSBF Öğretim Üyesi Selim Birsel ise; küçük bir birim olmalarına rağmen önemli işler yaptıklarını söyledi. Birsel; “Bu binanın hayata geçmesinde katkısı bulunan herkese çok teşekkür ederim. Geçen yıl yapılmış olan bazı çalışmalardan örnekleri burada görebilirsiniz. Küçük bir birim olmamıza rağmen büyük işler yapıyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu