Uluslararası Distopya Film Festivali’nin Danışma Kurulu Belli Oldu

10-12 Aralık tarihleri arasında bu yıl ilk kez düzenlenecek olan “Uluslararası Distopya Film Festivali”nin Danışma Kurulu açıklandı. Danışma kurulu yönetmen Biket İlhan, BKM Mutfak Yapım’ın Genel Direktörü Ferat Bilgin, yapımcı Emre Oskay, yazar Aret Vartanyan, oyuncu – senarist Serap Gedik, oyuncu – yönetmen Aydın Orak ve senarist Ahmet Küçükkayalı’dan oluşuyor. 

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları Üsküdar Belediyesi iş birliğiyle Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali’nin danışma kurulunda; yönetmenliğe 1992 yılında üç bölümlük dizi olarak çektiği “Son Umut” ile başlayan, sırasıyla “Mavi Gözlü Dev”, “Yarım Kalan Mucize”, “Bir Hekimin Anıları” isimli belgesellere imza atan yönetmen Biket İlhan“Kelebeğin Rüyası”, “Ekşi Elmalar” “Haybeden Gerçeküstü Aşk”, “Kolonya Cumhuriyeti” gibi filmlerin proje koordinatörlüğü, proje tasarım ve uygulayıcı yapımcılığı gibi görevlerini üstlenen BKM Mutfak Yapım’ın Genel Direktörü Ferat Bilginyönetmen Derviş Zaim`in çektiği ve Antalya Film Festivali En iyi Yönetmen ve En İyi Kurgu Ödülü alan “Gölgeler ve Suretler” filmi ile uygulayıcı yapımcılığa başlayan ve 2020 yılında kurduğu Sky Films’de “Film Yapımcılığı" ve Uluslararası Film Marketlerinden “Film İthalatı"yapan yapımcı Emre Oskay13 yıl kurumsal hayatta iletişim danışmanı olarak görev yapan ve 2008 yılında ilk kitabını yayımlayarak Yaşam Atölyesini kuran yazar Aret Vartanyansinema ve televizyonda oyunculuk senaristlik dışında reji asistanlığı, yardımcı yönetmenlik, genel koordinatörlük ve yönetmenlik görevlerini üstlenen 2006 yılından itibaren Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivalinin Türkiye koordinatörlüğünü yapan oyuncu ve senarist Serap Gedik, “Asasız Musa” uzun metraj filmi ile 2014 yılında birçok ulusal ve uluslararası film festivalinden ödüller alan, “Sabırsız Zamanı” adlı uzun metraj filmiyle 37. Uluslararası Varşova Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirecek olan oyuncu Aydın Orak ve  bağımsız sinema filmleri ve belgesel filmler gerçekleştirmek üzere 2005 yılında Era Kreatif Film’i kuran halen Sinema Film Çalışmalarını Türkiye’de Era Kreatif Film ve Karadağ’da Era Creative Group bünyesinde gerçekleştiren senarist Ahmet Küçükkayalı  yer alıyor.

Başvurular Devam Ediyor

 

10-12 Aralık 2021 tarihleri arasında bu yıl ilk defa düzenlenecek olan festivalin, Uluslararası Kısa Film Yarışması ile Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması’na başvurular devam ediyor. Distopya temalı daha fazla filmi sektöre kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmalara başvurular 15 Ekim tarihine kadar festivalin resmi sitesi distopyaff.com’dan veya filmfreeway’den yapılabilecek. 

Finalist Filmlere Gösterim Telifi Ödenecek

Uluslararası Distopya Film Festivali’nin Uluslararası Kısa Film Yarışması bölümünde dünyanın dört bir yanından başvuran distopya türündeki filmler yarışacak. Direktörlüğünü Hatice Aşkın’ın yaptığı Uluslararası Distopya Film Festivali’ne başvuran ve festival yönetmeliğine uygun olan filmler arasından, finalist sekiz kısa metraj film belirlenecek. Yarışma kapsamında birinciye 7.500 TL, ikinciye 5.000 TL ve üçüncüye 2.500 TL ödül takdim edilirken, dereceye giren filmlere verilecek ödüllerin yanı sıra finalist filmlere de gösterim telifi ödenecek. 

Distopya Türünde Film Yapmak İsteyenlere Destek Sağlanacak

Tür çeşitliliğini dengelemek ve çağı yakalayan yenilikçi filmlere fırsat eşitliği yaratmak amacıyla hayata geçirilen Uluslararası Distopya Film Festivali; distopya türü film yapmak isteyen sinemacılara destek sağlayacak. Sadece distopya temalı kısa film senaryolarının katılabileceği yarışmada, En İyi Senaryo Ödülü’nü alan projenin filme dönüşmesi sürecinde Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği mentörlük edecek. 

En iyi Senaryoya 7.500 TL Ödül

Distopya türündeki kısa film projelerini desteklemek ve sektöre yeni yönetmenler kazandırmak amaçlı yapılan Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması’nda dereceye girecek film projesine En İyi Senaryo Ödülü olarak 7.500 TL fon sağlanacak. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu