Van Eski Kale Yolu Yenileniyor

Van Büyükşehir Belediyesi, tarihi Van kalesinin güney kısmından geçen 2 kilometrelik Eski Kale Yolu’nu baştan aşağı yenileyecek. Tamamı belediyenin kendi işgücüyle yolun aydınlatma, kaldırım, ağaçlandırma ve bisiklet yolu gibi donatıları yapılacak.

Kentteki yol ağını daha modern bir hale getirmek ve trafik sorununu çözmek için var gücüyle çalışan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları tarihi Van Kalesinin güneyinden Van Gölü sahillerine ulaştıracak Eski Kale Yolu’nu yeniliyor. Fen İşleri Dairesi Başkanlığınca projesi hazırlanan yol, Atatürk Kültür Parkından başlayarak fidanlık sahil yoluna kadar uzanıyor. Eski Kale Yolu’nu hak ettiği değere kavuşturacak olan yaklaşık 2 kilometrelik güzergâhta, genişletme, yarma ve dolgu çalışmaları başlatılırken, altyapı başta olmak üzere, sıcak asfalt, aydınlatma, bisiklet yolu, ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları da yapılacak.

 
Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen çalışma ile vatandaşlar, eski Van Şehri, Tarihi Van Kalesi, Hüsrev Paşa Külliyesi ve Kaya Çelebi Camii gibi tarihi mekânların seyri eşliğinde Van Gölü sahillerine ulaşabilecek. Yine proje kapsamında yaklaşık olarak 2 kilometre sıcak asfalt, 9 bin 356 metrekare kaldırım, 2 kilometre bisiklet yolu, yaklaşık 3 bin 785 metre bordür, 130 adet kaldırım aydınlatma direği, 122 adet ağaç dikimi ve yol boyu peyzaj çalışması yapılacak.
Genişletme, yarma ve dolgu yapılan yolun sezon sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu