Zümra Atalay’ın “Şefkat Korkaklara Göre Değil” Kitabı Çıktı

Son yıllarda hızla yükselişe geçen ve ilgiyle karşılanan “mindfulness felsefesi” üzerine Zümra Atalay tarafından hazırlanan “Şefkat Korkaklara Göre Değil” kitabı İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda yerini aldı.

 

Bin yıllar önce Uzak Doğu’da çıkan günümüzde psikoloji biliminin ilgi odağı haline gelen, anda kalmayı, acıları kabullenmeyi ve onlara şefkatle yaklaşmayı içeren mindfulness öğretisi Türkiye’de ilk kez tüm yönleriyle tek bir kitapta toplandı. Akademisyen yazar Prof. Dr. Zümra Atalay’ın İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlanan Şefkat Korkaklara Göre Değil kitabı; Mindfulness Temelli Şefkatli Yaşam İçin Uygulama Kılavuzuyla okurun önce kendisine sonra da dışarıya karşı nezaket geliştirmesini ve anda kalarak hayatının direksiyonunu ele almasını amaçlıyor.

 

Psikiyatrist Dr. Erik van den Brink ile yine sertifikalı mindfulness eğitmeni Frits Koster tarafından verilen Mindfulness Temelli Şefkatli Yaşam Eğitim Programı’nın sekiz oturumunun birebir çevirisinden oluşan ve kare kodlarıyla ulaşılabilen sesli uygulamalar, meditasyonlar, çalışma notları içeriyor. Ayrıca kitap okura çarpıcı örnekler, hikâyeler ve şiirler de sunuyor. Şefkat Korkaklara Göre Değil kitabı, okuru geçmişte ya da gelecekte değil sadece bu anda kalması, sorunlarla yüzleşmesi, onlara nazikçe yaklaşması ve nihayetinde onları olumlu anlamda dönüştürmesi yönünde destekliyor. Tüm bunları yaparken şefkatin iyileştirici gücünden yararlanmayı da ihmal etmiyor. Prof. Williams’ın “Daha mutlu, daha sağlıklı bir yaşam sürmek ve doyurucu ilişkiler yaşamak için şefkatle mindfulness becerilerini adım adım geliştiren bir rehber” dediği bu kitap sadece anda kalmanın değil sevecenlikle anda kalabilmenin önemini vurguluyor.

 

Oxford Üniversitesi Klinik Psikoloji Profesörü Mark Williams’ın önsözüyle yayımlanan Zümra Atalay’ın İnkılâp Kitabevi’nden çıkan Şefkat Korkaklara Göre Değil kitabı, zihnindeki acıları dindirmek, yeniden başlamak ve hayata mutlu gözlerle bakmak isteyen cesur okurlarını bekliyor.   

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu