Cd veya DVD Bozuldu : İşte yapmanız gerekenler

Cd veya DVD Bozuldu : İşte yapmanız gerekenler

Bilgileri hala optik disklerde depoluyorsanız, şimdi bu bilgileri en kısa sürede daha güvenilir bir SSD veya HDD’ye kopyalamakla ilgilenmenin tam zamanı. HowToGeek raporlarına göre, uzmanlar eski CD’lerin, DVD’lerin ve Blu-ray disklerin risk altında olduğu konusunda uyarıyor .

Optik disk bozulması”, CD’lerin, DVD’lerin veya diğer optik sürücülerin mekanik veya kimyasal hasar nedeniyle veya zamanla okunamaz hale gelme eğilimidir. Sebepler arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, fiziksel aşınma, UV hasarı ve kirletici maddelere verilen reaksiyonların yanı sıra, diskin yapışkan katmanlarının delaminasyonu ve ardından yansıtıcı elemanların zamanla oksidasyonu yer alır.
Cd veya DVD Bozuldu

Cd veya DVD Bozuldu : İşte yapmanız gerekenler

Kaydedilen disklerin uzun ömürlülüğünü değerlendirirken, işçilik kalitesi, verilerin diske nasıl yazılacağı ve nasıl işlendiği ve saklandığı dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Kanada hükümeti tarafından yapılan bir araştırmaya göre, en düşük kalitedeki diskler 5 ila 10 yıl arasında, dikkatlice saklandığında ve yüksek kalitede yapıldığında 100 yıla kadar dayanabilir.
HowToGeek’in belirttiği gibi, bu noktada, diskler hala evinizde varsa, 15 ila 25 yaşında olabilir. Başka bir yere kaydedilmemiş veriler içeriyorlarsa, şimdi sorunu çözmek için kesinlikle iyi bir zaman.
Bu nedenle, tüm aile veya kişisel fotoğraflarınızı, videolarınızı, belgelerinizi ve diğer verilerinizi CD veya DVD’de depolarsanız, bunların bir “saatli bomba” olduğunu unutmayın. Zamanla, geri dönülmez bir şekilde optik sürücü tarafından okunmayı durdurabilirler. Elbette, cilalamanın ve geri yüklemenin bazı yolları vardır, ancak bunlar% 100 okunabilirliği garanti etmez.

Eski değerli verilerinizi yedeklemenin en kolay yolu, CD veya DVD’nizin içeriğini sabit sürücünüze ve bilgisayarınızın yarıiletken sürücüsüne veya flash sürücüsüne veya daha da iyisi çevrimiçi depolamaya kopyalamaktır. Bu, işlevsel bir optik sürücüye ve takılı depolama aygıtına sahip bir bilgisayar kullanılarak oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. İsteğe bağlı olarak, diskin tüm dosya yapısını kopyalayan bir ISO görüntüsü oluşturmayı seçebilirsiniz.

Diskin okunamaz hale geldiği gerçeğiyle karşı karşıya kalırsanız, umudunuzu kaybetmeyin. Verilere başka bir sürücüden veya başka bir bilgisayardan erişmeyi deneyin – sorun sürücünün kendisinde olabilir. Veya IsoBuster gibi optik sürücülerdeki bozuk verileri kurtarmak için bir program kullanabilirsiniz.

Cd veya DVD Bozuldu
MacOS’ta DVD’den bilgisayara bilgi kaydetmenin bir yolu

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu