Dünya’daki İlk Kadın Futbolcu: Nettie Honeyball

Futbol erkek oyunudur tabusunu yıkan Nettie Honeyball, 1800’lü yılların ikinci yarısında dünyaya gelmiştir. Kayıtlara göre FIFA’nın resmi ilk kadın futbolcu olarak kabul ettiği Nettie Honeyball İngiltere’de doğmuştur. Futbola ilk olarak 1894 yılında İngiltere’de futbolun yeni olarak popülerleştiği dönemlerde gazetede denk geldiği bir yazıda kadınların da futbol oynayabileceğini okuduğu zaman  merak salmıştır. Bu ilanı okuduktan sonra Nettie bir futbol kulübü kurmak ister ve gazeteye ilan verir. O dönemin en popüler feminist yazarı Lady Florence Dixie bu ilanı görür ve Nettie’e destek verir. 1895 yılında birlikte  British Ladies Football Club’ı kurarlar ve takımın kadınlardan oluşmasının avantajlı bir diğer kısmı ise formalarını kendilerinin dikmiş olmasıdır.

British Ladies’ Football Club 23 Mart 1895’te ilk maçını yapmıştır. Büyük ilgi çeken bu kulüp, ilk maçını Londra’nın kuzeyini ve güneyini temsil eden 11 kadının oluşturduğu karma bir takıma karşı oynamıştır. 7-1 skorla başarı elde eden British Ladies’ Football Club’ ın bu başarısına 11 bin kişi izlemiştir ve o gün tarihe kazınmıştır.

Ancak futbol karın doyurmuyordu. O dönem yaşanan savaşlar yüzünden ailelerini geçindirebilmek ve erkeklere destek olabilmek adına fabrikalarda çalışmak için dağılan grup bir daha toplanamamıştır. Aynı zamanda kurduğu takımın kaptanı olan ve gerçek adının Mary Hutson olduğu anlaşılan Nettie Honeyball’ın, 1895 yılından sonra futbola oynadığına dair kanıtlar bulunmasa da birçok genç kızın idolü olmuştur.

 

En sevdiğiniz oyuncuların ve takımların maç sonuçlarını sıkı sıkıya takip edebilip bahis oynayabilmek için Oley.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu