Jeep Wrangler SUV’nin elektrikli versiyonunu duyurdu

Jeep Wrangler SUV’nin elektrikli versiyonunu duyurdu

Jeep, Wrangler SUV’un tamamen elektrikli olan yeni bir versiyonunu piyasaya sürmek üzere. Amerikan şirketi bunu bir buçuk ay içinde konsept otomobil olarak gösterecek.

Jeep şu anda tek bir elektrikli araca sahip değil, bu nedenle Wrangler BEV (bataryalı elektrikli araç) ilk araç olacak. Şirketin geleneksel olarak özel hazırlanmış prototipleri sergilediği Utah’daki Moab Easter Jeep Safari’de tanıtılacak. 2021’de başlangıç ​​27 Mart olarak planlanıyor.

Şimdiye kadar, üretici sadece arabayı dış görünümü ve dolgusunu görebileceğiniz kısa bir animasyon yayınladı. Dış görünüm olarak Wrangler BEV, içten yanmalı motorlu seri versiyondan farklı değildir. Ön ızgara ve farlardan geçen LED şerit büyük olasılıkla imza niteliğinde olacak.

İç kısımların şematik gösterimi, modern dört tekerlekten çekişli elektrikli araçların çoğunun aksine, burada iki (veya daha fazla) elektrik motorunun değil, yalnızca bir elektrik motorunun kullanılmasıyla dikkat çekiyor. Görünüşte sıradan bir şanzıman ve ona, tahrik milinin geri uzandığı bir transfer kutusu bağlanır.

Bir dişli kutusu, transfer kutusu ve kardan milleri kullanmanız gerektiğinden, bu yaklaşım biraz arkaik görünüyor. Bununla birlikte, acil bir durumda otomobil bir büyük elektrik motorunun tüm çekişini bir aksa gönderebildiğinden, avantajları da olabilir. İki ayrı motor olması durumunda, her aksa sadece “küçük” motorlar bağlı olduğundan bu mümkün değildir. Wrangler BEV’yi geliştirirken Jeep uzmanlarına böyle bir senaryo rehberlik etmiş olabilir.

Elektrikli aracın teknik özellikleri henüz rapor edilmedi.

2020 sonbaharında Jeep Wrangler 4xe’nin bir “plug-in hybrid” kurulumuyla sunulduğunu hatırlayın. 380 beygir gücündeki bu SUV, 17,3 kWh pil sayesinde elektrik gücüyle 40 km’ye kadar seyahat edebiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu