Keleş: Ülke Genelindeki Yoksulluk Tufanı Emeklileri de Vurdu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, emeklilerin bayram ikramiyesinin artan enflasyon dikkate alınarak asgari ücret düzeyinde olması gerektiğini söyledi.
 
 
EMEKLİLERİMİZ BİR ÜRÜNÜ UYGUN ALABİLMEK İÇİN 10 MARKET GEZİYOR
 
CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, emeklilerin yaşam standartlarının her geçen gün azaldığına dikkat çekerek, “Ülke genelinde herkesi etkisi altına alan yoksulluk tufanına emeklilerimiz de yakalandı. Emeklilerimiz ayı nasıl tamamlayacağını düşünüyor. Bir yağ almak için 10 market geziyor ki 2 lira daha düşük fiyata alayım diye. Emeklilerimizin yaşam standartlarını CHP iktidarında yükselteceğiz. Yıllarca çalışarak emekli olan vatandaşlarımız bu dönemde geçim derdinde olmayacak. Torunlarını sevecek, emekliliğin tadını çıkaracak” dedi.
 
 
EMEKLİYE LÜTUFTA BULUNMUYORSUNUZ!
 
Emeklilere 2018'de bin TL olarak verilmeye başlanan bayram ikramiyesinde 4 yılda 100 TL artış yapıldığına vurgu yapan Başkan Ecevit Keleş, “4 yıl önce 1.000 TL olan ikramiye bugün 1100 TL'ye yükseldi. Enflasyon oranın dikkate alınmıyor. Emeklilere lütufta bulunduklarını zannettikleri için bu artışı bile çok görüyorlar. CHP olarak bu konuyu Mecliste de gündeme taşıdık. Artan enflasyonla bu ikramiye 4253 TL olmalıdır dedik. Ancak kabul edilmedi. AKP, 100 TL artış emeklilere çok bile şeklindeki tavırdan vazgeçmedi” diye konuştu. 

 

 
EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE OLACAK
 
CHP iktidarında emeklilere yönelik hayata geçirilecek uygulamalardan da bahseden Başkan Keleş, “CHP iktidarında emeklilerimiz hak ettiği şekilde yaşayacak. 
 
En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çıkarılacak. 
 
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağduriyeti giderilecek. 
 
Emekli aylıklarının artışında sadece enflasyonu değil, büyümeden kaynaklı refah payını da hesaba katacağız. 
 
Emeklilikte İntibak Yasasını çıkaracağız. Katsayı ve gösterge sistemini yeniden düzenleyeceğiz. 
 
Emekliye Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilen ikramiye en az asgari ücret düzeyinde olacak.
 
Emeklilerin sağlık hizmetlerinde ödediği katılım payı alınmayacak 
 
Emeklilerin sendikal hakları önündeki engelleri kaldıracağız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu