Reseller Hosting Kimler İçin Uygun?

Kendi hosting şirketinizi kurmak için neye ihtiyacınız olacağını hiç düşündünüz mü? Güçlü sunucular, her şeyin çalışır durumda olmasını sağlayan deneyimli sistem yöneticileri, yardımsever destek uzmanlarından oluşan çalışkan bir ekip ve son derece rekabetçi bir sektöre girme cesareti! Peki ya bu sorumluluklardan sıyrılmanızı sağlayan cazip bir çözüm söz konusuysa?

Reseller (Bayi) Hosting Nedir?

Reseller Hosting Kimler İçin Uygun?

Reseller hosting’i anlamak için hosting sağlayıcısını toptancı, kendinizi perakendeci ve hizmetlerinizi seçen web sitesi sahiplerini müşterileriniz olarak düşünebilirsiniz.

Bir hosting firmasından reseller hosting ya da bayi hosting planı satın aldığınızda, kiraladığınız depolama alanı, bant genişliği ve donanım kaynaklarını başka kullanıcılara kendi markanız altında satabilirsiniz. Fiyat oranlarını ve hosting planlarınızı dilediğiniz gibi belirlemek tamamen sizin elinizdedir.

Reseller hosting yalnızca kendi web barındırma şirketini kurmak isteyen kişiler için değil aynı zamanda web geliştirme ve web tasarım ajanslarının ek hizmet olarak sunabilecekleri bir gelir kaynağıdır.

Reseller Hosting Sizin İçin Uygun mu?

Piyasalara hazırlıksız dalıp işlerin iyiye gitmesini ummak yerine, bazı noktaları göz önünde bulundurarak, doğru planlamalar yaparak reseller hosting dünyasına sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Web sitesi tasarımı ve SEO hizmetlerinizin bir parçası olarak Reseller Hosting ile web barındırma hizmeti satmak çoğu müşterinin çevrimiçi kimlik oluşturmada ihtiyaç duyduğu hepsi bir arada paketi sunmanıza olanak tanır: web sitesi tasarımı, web barındırma ve SEO! Bu sektörlerle içli dışlıysanız ya da hosting ve web geliştirme konusunda zaten deneyiminiz varsa, bayi hostingi düzenli gelir elde edebileceğiniz bir fırsata dönüştürebilirsiniz ancak bu alanlarda tecrübeniz yoksa bunun çok fazla çalışma ve araştırma gerektireceğini bilmelisiniz.

Herhangi bir işletmenin başarısı nasıl güçlü müşteri desteğine dayanıyorsa, bir bayi hosting girişimcisi için de aynı şey geçerli olacaktır. Bazı hosting sağlayıcılarının reseller paketlerinde, bayilerin müşterileri için de 7/24 teknik destek dahildir. Aksi durumlarda müşterileriniz bir sorunla karşılaştığında, sorunu çözmek için iletişime geçecekleri kişi siz olduğunuzdan aynı anda çok sayıda soru alma olasılığınız yüksek olacaktır. Müşterilerinizi hayal kırıklığına uğratmamak için bu soruları nasıl hızlı ve doğru bir şekilde çözebileceğinizi düşünmeniz gerekir. Teknik destek konusu, reseller hosting için, müşterilerinizin hizmetinize olan güvenini belirleyecek en kritik unsur sayılabilir.

Başarılı bir reseller girişimcisi olup olamayacağınızı belirleyen bir diğer faktör de sağlam bir pazarlama stratejisidir. Güçlü bir pazarlama yaklaşımına sahip olmadan, işletmenizi tanıtma ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurma konusunda zorlanabilirsiniz.

Pazarlama stratejinize mevcut müşterileriniz için aylık indirimler veya ek depolama alanı gibi kampanyalar dahil edebilir, böylece potansiyel müşterilerin yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu, yalnızca gelirinizi artırmakla ve müşteri tabanınızı genişletmekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerinizin şirketinizi sizin için pazarlamasına olanak tanır ve pazarlama çabalarınızdaki yükü azaltır. Lansman aşamasında promosyon teklifleri sunmak da güçlü bir başlangıç için yardımcı olacaktır.

Ayrıca başarılı bir web barındırma şirketinin anahtarı, yalnızca çok sayıda müşteriyi kapmak değil, uzun vadede müşterileri elde tutmaktır. Pazardaki başlıca zorlukları ve mevcut rekabet seviyesini analiz etmek, rakiplerinizi tanımaya çalışmak; uygun bir fiyatlandırma modeli geliştirmeniz ve hangi hizmetleri sunmanız gerektiği konusunda karar vermeniz açısından önemlidir. Rakiplerinizin yaklaşımlarını tamamen kopyalamamalısınız, çünkü bu sizi öne çıkarmaz. Bunun yerine, söz konusu hizmetleri nasıl geliştirebileceğinizi, nasıl fark yaratabileceğinizi düşünmeniz önerilir.

Doğru Reseller Hosting Planını Seçmek

Reseller Hosting Kimler İçin Uygun

Reseller hosting sağlayıcıları arasında öne çıkmak ve ihtiyacınız olan başarıyı yakalamak istiyorsanız güvenilir, köklü, güçlü bir hosting firmasıyla çalışmak zorundasınız. Doğru hosting hizmetini seçmek, işletmenizin çalışma şeklini önemli ölçüde etkileyecektir. Bu kararı netleştirdikten sonra hangi reseller hosting planını seçeceğiniz büyük oranda sahip olduğunuz (veya sahip olmayı öngördüğünüz) müşteri sayısına bağlıdır.

Reseller hosting planınızı seçerken;

  • ödeme işleminden ne kadar süre sonra bayi paketinin etkinleştirildiğini,
  • sonraki adımlarınızın ne olması gerektiği hakkında bilgilendirci e-posta ve müşteri temsilcisi desteği alıp alamayacağınızı,
  • herhangi bir aşamada kolaylıkla, hızlıca daha güçlü bir plana yükseltme şartlarının ne olduğunu öğrenmeniz önerilir.

Sonuç

Reseller hosting, mevcut hosting sağlayıcılarından sunucu alanı kiralayıp tıpkı bir bayi gibi kendi müşterilerinize kendi belirlediğiniz kurallarla ve kendi markanızla hosting hizmeti sunmak olarak özetlenebilir.

Reseller Hosting, tek başına yeteri kadar deneyime ve kaynağa sahip olmayan girişimciler için mükemmel bir fırsattır. Ayrıca, web sitesi konusunda hepsi bir arada çözüm isteyen müşterilerle çalışan web sitesi tasarımcıları ve web geliştiricileri açısından düzenli ek gelir imkanı olarak değerlendirilebilir.

Başa dön tuşu